یکشنبه 12 تیر 1401
مسجد وکیل، شیراز عکاس: علی خوانین، یکی از ده عکس نمایندهٔ ایران برای رقابت جهانی در سال ۲۰۱۹
امسال ایران برای ششمین بار به جمع کشورهای شرکت‌کننده در مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها می‌پیوندد. شما هم اگر به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمندید و می‌خواهید تصویر آن‌ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهید می‌توانید در این رقابت شرکت کنید.

ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است. اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت. از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود. هدف از این مسابقه گردهم‌آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ‌دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌انبار برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

برای مشاهدهٔ برندگان سال‌های گذشته می‌توانید به نتایج ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در ایران مراجعه کنید.

هر سال هیئت داوری محلی هر کشور ده عکس برتر را انتخاب می‌کنند و پس از آن عکس‌های برتر هر کشور در سطح جهانی با هم رقابت می‌کنند تا پانزده عکس برتر در سطح جهانی انتخاب شوند.

مسابقهٔ امسال در بازهٔ زمانی ۱۷ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

نحوه شرکت در رقابت

۱. یادمان را پیدا کنید

یادمان‌های نزدیک به خود را از طریق این فهرست پیدا کنید. یادتان باشد که ایران بیش از ۲۶هزار یادمان ثبت‌شده دارد. خود را محدود به یادمان‌های خیلی معروف نکنید. (در اینجا مکان تصاویری که تا الان برای این مسابقه بارگذاری شدند. شما سعی کنید از مکان‌هایی که عکس ندارند عکس بگیرید)

۲. به محل یادمان بروید

به محل یادمان بروید و به هر تعداد که می‌توانید عکس با کیفیت و خوب بگیرید. اگر دوربین‌تان دارای جی‌پی‌اس یا سامانهٔ موقعیت‌یاب جهانی‌ست، جی‌پی‌اس را قبل از گرفتن عکس فعال کنید.

۳. عکس‌هایتان را بارگذاری کنید

بین ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر به فهرست یادمان‌ها بازگردید و با استفاده از لینک بارگذاری، عکس‌های خود را برای یادمان مورد نظر بارگذاری کنید.

قوانین

رعایت قوانین زیر برای شرکت در رقابت در سطح کشوری و بین‌المللی الزامی است:

 • همهٔ عکس‌ها را باید خودتان گرفته باشید.
 • عکس را باید در فاصله زمانی شهریور ۱۳۹۹ تا مهر ۱۳۹۹ بارگذاری کنید. عکس‌ها می‌توانند در هر زمان، حتی خارج از این بازهٔ یک‌ماهه، گرفته شده باشند، اما باید دقیقاً در این بازهٔ زمانی بارگذاری شوند. امکان بارگذاری عکس‌ها برای شرکت در مسابقه در ساعت ۲۳:۵۹:۰۰ به وقت تهران در روز ۱۵ مهرماه متوقف خواهد شد و این زمان تغییرپذیر نیست.
 • عکس (های) بارگذاری شدهٔ شما باید روی ویکی‌انبار در دسترس باشد و اجازه استفادهٔ عمومی از آن توسط شما داده شده باشد.
 • عکس‌های بارگذاری شده برای مسابقه باید مربوط به یکی از یادمان‌های فهرست‌شده برای مسابقه باشند. بیش از ۲۶۰۰۰ یادمان در شهرهای مختلف ایران در نظر گرفته شده‌اند. لطفاً برای پیداکردن فهرست یادمان‌ها در شهر/استان موردنظر خود به فهرست تهیه‌شده در این صفحه مراجعه کنید.
 • برای شرکت در مسابقهٔ جهانی، عکس شما باید جزو ده عکس برتر در سطح ملی (ایران) باشد.
 • محل عکس‌برداری را به صورت واضح، در زمان بارگذاری عکس ذکر کنید.
 • تلاش کنید عنوان پرونده به فارسی یا انگلیسی و معنادار باشد و بتوان از روی عنوان موضوع و مکان عکس را تشخیص داد. (مثلاً file:dci-012345.jpg یک عنوان بدون معناست)
 • توجه کنید که می‌توانید بیش از یک عکس برای شرکت در مسابقه ارسال کنید. برای این‌که واجد شرایط بردن جایزه باشید، باید راهی برای تماس با خودتان در اختیار ما قرار دهید. بهتر است که در تنظیمات‌تان نشانی ایمیل فعالی داشته باشید و گزینهٔ موافقت با دریافت ایمیل را هم انتخاب کرده باشید.
 • ‌اگر هیچ راه تماسی در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهید یا خودتان هیچ واکنشی نشان ندهید عکس یا عکس‌هایتان در مسابقه باقی می‌مانند ولی مشمول دریافت جایزه نمی‌شوند. در این صورت هیئت برگزارکننده محلی تصمیم می‌گیرند که آیا عکس شما در بین ده عکس برنده قرار بگیرد یا نه یا به مسابقه‌ی جهانی ارسال شوند یا خیر.

داوری

هیئت داوری محلی عکس‌های مسابقه‌ی امسال را بر مبنای سه خاصیت ارزیابی خواهند کرد:

 • تکنیک عکاسی – کیفیت و تکنیک عکاسی به‌کار رفته در عکس‌ها یکی از مبناهای داوری است. ژرفانمایی (پرسپکتیو) صحیح به طوری که یادمان به درستی نشان داده شود، درجه‌ی وضوح عکس، و سایر تکنیک‌های عکاسی مورد توجه داوران خواهند بود. به عنوان یک اصل کلی، در اکثر موارد از اصول تکنیکی نگاره‌های برگزیده پیروی می‌کنند. برای دیدن لیست کامل اصول تکنیکی این عکس‌ها اینجا را بخوانید.
 • کاربرد در ویکی‌پدیا – یکی از هدف‌های اصلی برگذاری مسابقه‌ی ویکی دوست‌دار یادمان‌ها جمع‌آوری و ثبت یادمان‌های ملی ایران در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیاست. به همین جهت، عکس‌ها از لحاظ کاربرد آن‌ها در دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیا ارزیابی می‌شوند. (نمای یادمان نباید غیرواقعی جلوه داده شود، جزئیاتی که توجه را از یادمان سلب می‌کنند نباید در عکس‌ها باشند، و غیره.)
 • اصالت – هزاران هزار عکس از برخی از یادمان‌های ایران در وب‌سایت‌های مختلف وجود دارند. هیئت داوری به دنبال عکس‌هایی هستند که نگاهی تازه به یادمان مورد نظر داشته باشند. نگاه تازه می‌تواند عکسی از یادمان در فصلی متفاوت از سال، در زمانی از روز با نور متفاوت، زاویه‌ای خاص از یادمان، و غیره باشد.

جایزه

جایزه مسابقه در سطح ایران

تمام عکس‌هایی که در مسابقه شرکت می‌کنند توسط هیئت داوران بررسی می‌شوند و ده عکس به عنوان برترین‌های مسابقهٔ ایران انتخاب خواهند شد. دقت کنید که فعال بودن ایمیل کاربر یکی از شرط‌های اولیه‌ی انتخاب عکس کاربر به عنوان ده عکس منتخب ایران در مسابقه‌ی جهانی است.

به کاربرانی که ده عکس منتخب را بارگذاری کرده‌اند یک لوح تقدیر اهدا خواهد شد.اگر کاربری مایل به فرستادن نشانی پستی خود به تیم برگزارکننده نباشد، لوح تقدیر به صورت الکترونیکی برای کاربر فرستاده خواهد شد.

جوایز مسابقه در سطح جهانی

ده عکس برتری که توسط هیئت داوری محلی انتخاب می‌شوند و ایمیل حساب بارگذارکنندهٔ آن‌ها در ویکی‌پدیا فعال است، توسط تیم محلی به تیم جهانی فرستاده خواهند شد. تیم جهانی با در نظر گرفتن سه معیار تکنیک عکاسی، تازگی نوع نگاه و میزان کاربرد عکس‌ها برای ویکی‌پدیا، پانزده عکس برنده در سطح جهان را معرفی خواهد کرد.

تمام پانزده برنده مسابقه در سطح جهانی لوح جهانی دریافت خواهند کرد. ده نفر اول در سطح جهانی جوایز غیرنقدی دیگری نیز دریافت خواهند کرد که جزئیات آن‌ها در ذیل آمده‌است:

نفر اول: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۵۰۰ یورو
نفر دوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۲۰۰ یورو
نفر سوم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۱۰۰۰ یورو
نفر چهارم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۸۰۰ یورو
نفر پنجم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
نفر ششم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۵۰۰ یورو
نفر هفتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
نفر هشتم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۴۰۰ یورو
نفر نهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو
نفر دهم: جایزهٔ غیر نقدی تا سقف ۲۵۰ یورو

اطلاعات بیشتر در مورد جوایز جهانی در وب‌سایت مسابقه در سطح جهانی قابل دسترسی هستند.

شما هم اگر به عکاسی از یادمان‌های تاریخی و فرهنگی ایران علاقمندید و می‌خواهید تصویر آن‌ها را از طریق دانش‌نامهٔ ویکی‌پدیا در دسترس دیگران قرار دهید می‌توانید در این رقابت شرکت کنید.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لابراتوار عکس‌آنلاین

چاپ عکس، قاب و شاسی، کالیبراسیون مانیتور، اسکن نگاتیو و اسلاید و...

از رسانه‌های دیگر
خبرگزاری ایرنا | 
5 روز پیش
فراخوان جشنواره منطقه‌ای عکس «زیرپوست شهر» در سنقروکلیایی منتشر شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 هفته پیش
کارگاه آموزشی عکاسی در جوانرود برگزار شد
خبرگزاری ایرنا | 
4 هفته پیش
عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره عکس کانادا شدند
خبرگزاری ایرنا | 
1 ماه پیش
کارگاه تجربه‌نگاری عکاسی در همدان برگزار می‌شود
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
«گروتسک در عکاسی» کولمن به نمایشگاه رسید
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایشگاه «به‌سوی امید» در فرهنگستان هنر افتتاح شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
برپایی نمایشگاه آنلاین عکس «نشت» در آرتیبیشن
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
ارسال بیش از ۳۰۰ اثر به دبیرخانه مسابقه عکاسی «قاب بهشت»
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
‌کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهرواره عکاسی “آینه بهار” را برگزار می‌کند
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
‌کانون پورش فکری کودکان و نوجوانان مهرواره عکاسی “آینه بهار” را برگزار می‌کند
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایش «قاب‌های خیال‌انگیز» تئاتر در یک نمایشگاه عکس
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
۱۷عکاس کشور به بخش مسابقه  جشنواره عکس خلیج فارس راه یافتند
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
نمایشگاه‌های مجازی «رهایی» و «روز جهانی قدس» برپا شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
نمایشگاه مجازی هنرهای تجسمی به مناسبت روز قدس در یزد افتتاح شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
برگزاری مسابقه عکاسی در کشورهای جهان اسلام
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایشگاه عکس «جایگاه قرآن در فرهنگ عشایری» در مساجد یاسوج برپا شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
تور عکاسی «آرامستان لهستانی‌ها» برگزار می‌شود
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
بخش میهمان به جشنواره عکس تالاب نوروزلو میاندوآب اضافه شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
پیوند مردم ایران و افغانستان با تکیه بر هنر فاخر اسلامی
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
منتخب عکس‌های فروردین ۱۴۰۱ ایرنا سمنان
رســانــه‌ی عـکـاســـی ایـــــــــــران
فراخوان رقابت عکاسی «ویکی دوستدار یادمان‌ها ۲۰۲۰ ایران»
عکس آنلاین
www.aksonline.ir