سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
بیانیه انجمن عکاسان مطبوعاتی اصفهان در دفاع از یک عکس ورزشی
پوشش تصویری مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان با حواشی همراه شد.

به گزارش ایسنا، تعدادی از عکاسان خبری در روز جمعه (۲۸ شهریور ماه) برای پوشش مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان در رده نوجوانان و جوانان در محل مسابقات حاضر شدند. در این میان انتشار عکس‌های سقوط یکی  از شرکت‌کنندگان دختر مسابقات ازجمله توسط عکاس ایسنا در اصفهان، حواشی زیادی برای عکاس‌های خبری به دنبال داشت. انجمن عکاسان مطبوعاتی استان اصفهان در خصوص حاشیه های مسابقات پرش با اسب نوجوانان اصفهان بیانیه ای صادر کرد، در این بیانیه آمده است:

«باری دیگر و به بدترین نوع خود، عکاسان خبری استان اصفهان در حاشیه مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان به دلیل انجام وظیفه رسانه­ ای خود مورد هجمه، هتک حرمت و تهدید افرادی قرار گرفتند که متاسفانه نام فعال ورزشی را با خود یدک می ­کشند و نه تنها حرمت اصحاب رسانه بلکه جامعه اخلاق گر ورزشی استان را نیز پایمال کرده ­اند و با ادبیات ناشایست و لایق خود، دو همکار عکاس ورزشی مطرح استان و کشور را مورد تهدید قرار داده­ اند.

ماجرا از این قرار است که طبق روال معمول مسابقات ورزشی، تعدادی از عکاسان خبری روز جمعه ۲۸ شهریور ماه برای پوشش مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان در رده نوجوانان و جوانان در محل مسابقات حضور بهم می­ رسانند و به پوشش تصویری این مسابقات می­ پردازند که پس از مسابقات و انتشار تصاویر در بیش از ۱۰ رسانه مطرح کشور، تعدادی افراد مغرض به بهانه انتشار عکس لحظه سقوط یکی از شرکت­ کنندگان دختر مسابقات اقدام به انواع فحاشی های ناموسی، توهین و حتی تهدید جانی نسبت به عکاسان خبری صدا و سیما و خبرگزاری ایسنا که از حرفه ­ای ­ترین و با اخلاق ­ترین عکاسان استان و کشور هستند می­ نمایند و جالب آن­که در بین این افراد، خانواده دختر ورزشکار و تعدادی از عوامل اجرایی هیات سوارکاری استان نیز فعالانه حضور داشته ­اند.

نکته جالب توجه و عجیب این اتفاق در این است که تصاویر منتشر شده عیناً و کاملاً به صورت مستند از مسابقات تهیه شده و حتی چهره سوارکار دختر هم واضح نبوده و هزاران نمونه مشابه به این تصاویر در رسانه­ های داخلی و خارجی بارها و بارها منتشر شده است و حتی نشان جایزه عکس کشور در بخش ورزشی به چنین عکسی اختصاص یافته است و برای این مواضع غیر اخلاقی که پا فراتر از هم گذاشته و به هتک حرمت و تهدید جانی منجر شده هیچگونه توجیهی نیست.

باید به این افراد هتاک و بی­ اخلاق یادآوری کنیم این عکاسان خبری همان عکاسانی هستند که موفقیت ­های ورزشکاران بدون حضور ایشان در میادین ورزشی انعکاسی نخواهد یافت و عکاسان و خبرنگاران صرفاً ابزار بزرگنمایی موفقیت ­ها نیستند و ثبت ­کننده همه اتفاقات و مستندات میادین ورزشی محسوب می­ شوند که فارغ از هرگونه موضع شخصی به ماموریت خود می ­پردازند.

حمایت غیراخلاقی و خارج از عرف از یک ورزشکار جوان که راه بسیاری برای رسیدن به مدارج معمول ورزشی هم دارد و هنوز در ابتدای راه است آن هم از سوی خانواده و برخی افراد هتاک به اصطلاح  هوادار!! نه تنها با روح ورزشی در منافات است بلکه این ورزشکار را از همین راه ناچیز رفته برخواهد گرداند و باید نشست و نتیجه این حمایت غلط را در سال­ های آینده برای این ورزشکار دید و این در حالی هست که ساماندهی سناریوهای نخ­نما شده اوباش­گونه و تهدید در فضای مجازی اصحاب رسانه را از فعالیت شفاف و بی­ طرفانه نا­امید نخواهد کرد.

انجمن عکاسان مطبوعاتی استان اصفهان ضمن ادای احترام به جامعه اخلاق­گرا ورزشی استان برخود لازم می ­داند با محکوم نمودن این اقدامات غیراخلاقی که متاسفانه بنابر شواهد و مستندات توسط خانواده این ورزشکار و تعدادی از عوامل هیات سوارکاری نیز ساماندهی شده است ضمن حفظ حق پیگرد حقوقی و قانونی از مدیر محترم ورزش و جوانان استان، ریاست محترم فدراسیون سوارکاری، مقامات امنیتی استان درخواست مجدانه پیگیری و برخورد قاطع با متخلفان و تهدید­کنندگان دو همکار عکاس خبری استان را دارد.

لازم به ذکر است مستندات این توهین و ساماندهی آن توسط افراد  همچنین اتفاقات پشت ­پرده این مسابقات که نشان ­دهنده سطح اخلاقی آن می­ باشد موجود و در زمان مناسب در اختیار نهادهای قضایی و نظارتی قرار خواهد گرفت».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رســانــه‌ی عـکـاســـی ایـــــــــــران
بیانیه انجمن عکاسان مطبوعاتی اصفهان در دفاع از یک عکس ورزشی
عکاسان مامور ثبت اتفاقات و مستندات میادین ورزشی هستند
عکس آنلاین
www.aksonline.ir