یکشنبه 12 تیر 1401
بیانیه انجمن عکاسان مطبوعاتی اصفهان در دفاع از یک عکس ورزشی
پوشش تصویری مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان با حواشی همراه شد.

به گزارش ایسنا، تعدادی از عکاسان خبری در روز جمعه (۲۸ شهریور ماه) برای پوشش مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان در رده نوجوانان و جوانان در محل مسابقات حاضر شدند. در این میان انتشار عکس‌های سقوط یکی  از شرکت‌کنندگان دختر مسابقات ازجمله توسط عکاس ایسنا در اصفهان، حواشی زیادی برای عکاس‌های خبری به دنبال داشت. انجمن عکاسان مطبوعاتی استان اصفهان در خصوص حاشیه های مسابقات پرش با اسب نوجوانان اصفهان بیانیه ای صادر کرد، در این بیانیه آمده است:

«باری دیگر و به بدترین نوع خود، عکاسان خبری استان اصفهان در حاشیه مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان به دلیل انجام وظیفه رسانه­ ای خود مورد هجمه، هتک حرمت و تهدید افرادی قرار گرفتند که متاسفانه نام فعال ورزشی را با خود یدک می ­کشند و نه تنها حرمت اصحاب رسانه بلکه جامعه اخلاق گر ورزشی استان را نیز پایمال کرده ­اند و با ادبیات ناشایست و لایق خود، دو همکار عکاس ورزشی مطرح استان و کشور را مورد تهدید قرار داده­ اند.

ماجرا از این قرار است که طبق روال معمول مسابقات ورزشی، تعدادی از عکاسان خبری روز جمعه ۲۸ شهریور ماه برای پوشش مسابقات پرش با اسب قهرمانی استان اصفهان در رده نوجوانان و جوانان در محل مسابقات حضور بهم می­ رسانند و به پوشش تصویری این مسابقات می­ پردازند که پس از مسابقات و انتشار تصاویر در بیش از ۱۰ رسانه مطرح کشور، تعدادی افراد مغرض به بهانه انتشار عکس لحظه سقوط یکی از شرکت­ کنندگان دختر مسابقات اقدام به انواع فحاشی های ناموسی، توهین و حتی تهدید جانی نسبت به عکاسان خبری صدا و سیما و خبرگزاری ایسنا که از حرفه ­ای ­ترین و با اخلاق ­ترین عکاسان استان و کشور هستند می­ نمایند و جالب آن­که در بین این افراد، خانواده دختر ورزشکار و تعدادی از عوامل اجرایی هیات سوارکاری استان نیز فعالانه حضور داشته ­اند.

نکته جالب توجه و عجیب این اتفاق در این است که تصاویر منتشر شده عیناً و کاملاً به صورت مستند از مسابقات تهیه شده و حتی چهره سوارکار دختر هم واضح نبوده و هزاران نمونه مشابه به این تصاویر در رسانه­ های داخلی و خارجی بارها و بارها منتشر شده است و حتی نشان جایزه عکس کشور در بخش ورزشی به چنین عکسی اختصاص یافته است و برای این مواضع غیر اخلاقی که پا فراتر از هم گذاشته و به هتک حرمت و تهدید جانی منجر شده هیچگونه توجیهی نیست.

باید به این افراد هتاک و بی­ اخلاق یادآوری کنیم این عکاسان خبری همان عکاسانی هستند که موفقیت ­های ورزشکاران بدون حضور ایشان در میادین ورزشی انعکاسی نخواهد یافت و عکاسان و خبرنگاران صرفاً ابزار بزرگنمایی موفقیت ­ها نیستند و ثبت ­کننده همه اتفاقات و مستندات میادین ورزشی محسوب می­ شوند که فارغ از هرگونه موضع شخصی به ماموریت خود می ­پردازند.

حمایت غیراخلاقی و خارج از عرف از یک ورزشکار جوان که راه بسیاری برای رسیدن به مدارج معمول ورزشی هم دارد و هنوز در ابتدای راه است آن هم از سوی خانواده و برخی افراد هتاک به اصطلاح  هوادار!! نه تنها با روح ورزشی در منافات است بلکه این ورزشکار را از همین راه ناچیز رفته برخواهد گرداند و باید نشست و نتیجه این حمایت غلط را در سال­ های آینده برای این ورزشکار دید و این در حالی هست که ساماندهی سناریوهای نخ­نما شده اوباش­گونه و تهدید در فضای مجازی اصحاب رسانه را از فعالیت شفاف و بی­ طرفانه نا­امید نخواهد کرد.

انجمن عکاسان مطبوعاتی استان اصفهان ضمن ادای احترام به جامعه اخلاق­گرا ورزشی استان برخود لازم می ­داند با محکوم نمودن این اقدامات غیراخلاقی که متاسفانه بنابر شواهد و مستندات توسط خانواده این ورزشکار و تعدادی از عوامل هیات سوارکاری نیز ساماندهی شده است ضمن حفظ حق پیگرد حقوقی و قانونی از مدیر محترم ورزش و جوانان استان، ریاست محترم فدراسیون سوارکاری، مقامات امنیتی استان درخواست مجدانه پیگیری و برخورد قاطع با متخلفان و تهدید­کنندگان دو همکار عکاس خبری استان را دارد.

لازم به ذکر است مستندات این توهین و ساماندهی آن توسط افراد  همچنین اتفاقات پشت ­پرده این مسابقات که نشان ­دهنده سطح اخلاقی آن می­ باشد موجود و در زمان مناسب در اختیار نهادهای قضایی و نظارتی قرار خواهد گرفت».

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لابراتوار عکس‌آنلاین

چاپ عکس، قاب و شاسی، کالیبراسیون مانیتور، اسکن نگاتیو و اسلاید و...

از رسانه‌های دیگر
خبرگزاری ایرنا | 
5 روز پیش
فراخوان جشنواره منطقه‌ای عکس «زیرپوست شهر» در سنقروکلیایی منتشر شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 هفته پیش
کارگاه آموزشی عکاسی در جوانرود برگزار شد
خبرگزاری ایرنا | 
4 هفته پیش
عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره عکس کانادا شدند
خبرگزاری ایرنا | 
1 ماه پیش
کارگاه تجربه‌نگاری عکاسی در همدان برگزار می‌شود
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
«گروتسک در عکاسی» کولمن به نمایشگاه رسید
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایشگاه «به‌سوی امید» در فرهنگستان هنر افتتاح شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
برپایی نمایشگاه آنلاین عکس «نشت» در آرتیبیشن
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
ارسال بیش از ۳۰۰ اثر به دبیرخانه مسابقه عکاسی «قاب بهشت»
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
‌کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهرواره عکاسی “آینه بهار” را برگزار می‌کند
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
‌کانون پورش فکری کودکان و نوجوانان مهرواره عکاسی “آینه بهار” را برگزار می‌کند
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایش «قاب‌های خیال‌انگیز» تئاتر در یک نمایشگاه عکس
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
۱۷عکاس کشور به بخش مسابقه  جشنواره عکس خلیج فارس راه یافتند
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
نمایشگاه‌های مجازی «رهایی» و «روز جهانی قدس» برپا شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
نمایشگاه مجازی هنرهای تجسمی به مناسبت روز قدس در یزد افتتاح شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
برگزاری مسابقه عکاسی در کشورهای جهان اسلام
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
نمایشگاه عکس «جایگاه قرآن در فرهنگ عشایری» در مساجد یاسوج برپا شد
خبرگزاری مهر | 
2 ماه پیش
تور عکاسی «آرامستان لهستانی‌ها» برگزار می‌شود
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
بخش میهمان به جشنواره عکس تالاب نوروزلو میاندوآب اضافه شد
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
پیوند مردم ایران و افغانستان با تکیه بر هنر فاخر اسلامی
خبرگزاری ایرنا | 
2 ماه پیش
منتخب عکس‌های فروردین ۱۴۰۱ ایرنا سمنان
رســانــه‌ی عـکـاســـی ایـــــــــــران
بیانیه انجمن عکاسان مطبوعاتی اصفهان در دفاع از یک عکس ورزشی
عکاسان مامور ثبت اتفاقات و مستندات میادین ورزشی هستند
عکس آنلاین
www.aksonline.ir